SĀKUMS

Normunds Zeidaks

Kandava

2008. gada 26. un 27. jūlijā nolēmu aizbraukt uz Ziemupi - Saraiķiem apskatīt kādi dabā izskatās bišu dzeņi, ja tādus atradīšu. Šim pasākumam ieplānoju 3-4 stundas, tomēr dabā tās izvērtās par 26 stundām. Tomēr ne par to šoreiz runāsim.

Esam pieradušu, ka Latvijā bišu dzeņu ligzdas meklējam jūras malā stāvkrastos izraktajās alās, bet izdevās novērot un dokumentēt netipisku bišu dzeņa ligzdošanu būvlaukumā.

Iebraucot Ziemupē, tūlīt uz elektrības vadiem ieraudzīju sēžam bišu dzeni. Izkāpu no automašīnas, nopriecājos par ātro un gaidīto veiksmi. Biju diezgan pārsteigts, ka bišu dzenis ir tik liels. Domāju, ka tie ir mājas strazda lielumā. Nofotografēju redzēto bišu dzeni, tad netālu pāri pļaviņai, pie kokiem un krūmiem aizaugušā grāvja, bērza galā ielaidās otrs bišu dzenis ar spāri knābī. Pavērojis labu laiku abus bišu dzeņus lidinoties šurpu turpu pāri aizaugušajam grāvim, sapratu, ka jāaiziet un jāpaskatās, kas atrodas aiz aizaugušā grāvja, jo tieši uz to pusi abi dzeņi lidinājās visbiežāk. Apgājis apkārt pļavai un aizaugušajam grāvim, otrā pusē ieraudzīju otru, vēl lielāku pļavu ar mājas jaunbūvi pļavas vidū. Aiz mājas bija redzami kaut kādi rakumi, bedres, vai kas tamlīdzīgs. Mājā kāds strādāja, jo pie tās atradās automašīna. Nedaudz pastāvējis ievēroju, ka bišu dzeņi ik palaikam pazūd aiz mājas. Radās jocīga nojauta par ligzdas iespējamību tajos rakumos aiz mājas. Bet no vietas kur atrados, būvbedri aizsedza māja. Nolēmu apiet apkārt visam laukumam un pavērot būvlaukumu no pretējās puses, pirms meklēt un traucēt mājas saimnieku. Apgājis apkārt laukam un nostājies, lai varētu redzēt būvbedri, diezgan ātri konstatēju, ka bišu dzeņi tiešām ielido izraktajā būvbedrē. Atlika tikai simtprocentīgi pārliecināties par ligzdas esamību, tādēļ gāju uz būvbedri skatīties. Izrādījās, ka tā ir plaša bedres vieta akai, ar jau ielaistiem iekšā akas grodiem, ap 10 m no mājas. Nokāpu bedrē un ieraudzīju alu bedres sienā, kura varētu būt bišu dzeņu ligzdošanas vieta. Sameklēju jaunbūves saimnieku un ar viņa atļauju pierādīt dokumentāli bišu dzeņa ligzdošanu būvbedrē bija tikai laika, tehnikas un izdomas jautājums. Kopumā jaunbūvē pavadīju 15 stundas. Saimnieks arī pastāstīja, ka bišu dzeņi atlidoja un alu izraka jau maija otrajā pusē, un visu laiku arī uzturas ap jaunbūvi.

Nobeigumā gribētu pateikties jaunbūves saimniekam Elmāram Šēnam par laipno atļauju izmantot un uzturēties viņa īpašumā. Paldies arī Agrim Celmiņam par ieteikumiem un konsultācijām bišu dzeņu meklēšanā.

Piezīme. Vēl viena ligzdvieta tika atrasta jūras krastā ziemeļos no Ziemupes. Šī vieta pārbaudīta pateicoties Ritvara Rekmaņa informācijai (7. jūnijs). Rakstam pievienots otrs video un divi attēli (pēdējie lejā), kuros redzama šī vieta jūlija beigās. Citas ziņas par ligzdošanu vai novērošanu: Celmiņš A., Millers K., Roze V. 2003. Pirmais bišu dzeņa Merops apiaster ligzdošanas gadījums Latvijā. Putni dabā 13, 3: 6-13. Putni.lv arhīvs - 2004, 2005, 2006, 2007, 2008.Ligzdvieta akas bedrē pie jaunbūves 27-Jūl-2008. © Normunds Zeidaks.

Ligzdvieta jūras krastā pie Ziemupes 27-Jūl-2008. © Normunds Zeidaks.

xxxx