Babīte-Gāte Dole-Dārziņi

Bērzciems

Ievadlappuse

Teksts: Agris Celmiņš.
a.celmins@gmail.com
Bērzciema piekraste.
Autora foto 20-Jūn-2000.

NOKĻŪŠANA. Bērzciems atrodas Tukuma rajonā 82 km no Rīgas un 10 km uz dienvidiem no Mērsraga. Lai nokļūtu ar sabiedrisko transportu var izmantot tos pašus autobusus, kas iet uz Kolku. Visagrāk tomēr Bērzciemā var nokļūt braucot ar elektrovilcienu līdz Slokai un tālāk ar autobusu. Slokas autoosta atrodas pāri sliedēm netālu no dzelzceļa stacijas, tālrunis - 7732308. Var braukt arī ar autobusu Rīga - Talsi (c. Roju). Braucot ar savu auto no Rīgas puses, jāizvēlas vienīgais ceļš, kas iet gar Rīgas jūras līča rietumu krastu caur Enguri (P128 un P131).

UZ VIETAS. Bērzciemā ir trīs autobusa pieturas - centrā un pa vienai katrā ciema galā. Viena no labākajām vietām jūras un liedaga pārlūkošanai ir centrā. Šeit atrodas viesu māja "Mazā kaija". Izkāpjot no autobusa ciema centrā, jāpaiet mazliet atpakaļ līdz redzama viesu māja. Turpat neliela autostāvvieta un garš koka šķūnis uz krasta. No šīs vietas labi pārskatāma liela daļa Bērzciema pludmales. Noderētu teleskops, jo tālākos putnus būs grūti noteikt tikai ar binokli. Ja esat atbraukuši ar satiksmes autobusu, jums noteikti būs pietiekami daudz laika lai apsekotu piekrasti arī tālāk uz ziemeļiem, piemēram līdz Roņu ragam. Bieži vien tomēr Bērzciems ir tikai īslaicīga pietura tiem, kas brauc ar savu transportu un dodas tālāk uz Mērsragu, Kalteni vai Kolku.

SEZONAS UN PUTNI. Pavasaris un vasaras otrā pusē ir labākās sezonas, kad apmeklēt Bērzciemu.

Bērzciema jūrmalā novērotie putni:*

Pavasara mēnešos: paugurknābja gulbis, mazais gulbis, ziemeļu gulbis, īsknābja zoss (2011), mazā zoss (1994), Kanādas zoss, baltvaigu zoss, Sāmsalas pīle, baltvēderis, pelēkā pīle, krīklis, garkaklis, prīkšķe, platknābis, parastā pūkpīle, kākaulis, melnā pīle, tumšā pīle, gaigala, garknābja gaura, brūnkakla gārgale, melnkakla gārgale, cekuldūkuris, pelēkvaigu dūkuris, jūras krauklis, lielais baltais gārnis, zivju gārnis, niedru lija, lauku piekūns, īsastes klijkaija, reņģu kaija, lielais zīriņš, cekulzīriņš, upes zīriņš, jūras zīriņš, sila cīrulis, stepes čipste, akmeņu čipste, dzeltenā cielava, akmeņčakstīte, ezera ķauķis, mazais svilpis.

Bridējputni pavasara mēnešos: jūras žagata, avozeta, upes tārtiņš, smilšu tārtiņš, jūras ķīvīte, trulītis, Temminka šņibītis, parastais šņibītis, dūņšņibītis, gugatnis, melnā puskuitala, sarkanā puskuitala, tumšā tilbīte, pļavu tilbīte, dīķu tilbīte, lielā tilbīte, akmeņtārtiņš.

Jūnijā-jūlijā: mazais gulbis (reti vasarā), Kanādas zoss, Sāmsalas pīle, krīklis, garkaklis, platknābis, gaigala, cekuldūkuris, pelēkvaigu dūkuris, zivju gārnis, dumbrcālis, mazais ķīris, lielais zīriņš, cekulzīriņš, upes zīriņš, mazais zīriņš, dzeltenā cielava, ezera ķauķis, purva ķauķis.

Bridējputni jūnijā-jūlijā: jūras žagata, avozeta, jūras ķīvīte, lielais šņibītis, gaišais šņibītis, līkšņibītis, parastais šņibītis, gugatnis, melnā puskuitala, sarkanā puskuitala, kuitala, tumšā tilbīte, pļavu tilbīte, terekija (2002), šaurknābja pūslītis.

*) Daļa no parastākajiem un visi retākie putni (iezīmēti sarkanā krāsā). Novērotie putni pēc www.putni.lv datu krājuma. Novērotāji: V.Ādamsons, A.Celmiņš, K.Funts, J.Kazubiernis, A.Kuročkins, R.Matrozis, V.Roze, M.Strazds, A.Zacmanis un N.Zeidaks. Karte: © Karšu izdevniecība Jāņa sēta.

Bērzciema piekraste ar samērā augstu ūdens līmeni 2000.g. 14. jūnijā. Foto: Agris Celmiņš.
bkm

Bērzciema piekraste ar zemu ūdens līmeni 2005.g. 22. aprīlī. Foto: Agris Celmiņš.

 

NB! Saturs nav labots kopš 2010. gada vai pat senāk.