Ievads - satura skaidrojumi

Ievadlappuse // Front page in Latvian

Centrālā un dienvidaustrumu Eiropa un tālāk uz austrumiem Turcijā, Irākā, Irānā, Vidusāzijā un Sibīrijas dienvidos līdz Mongolijai un Ķīnas centrālajai daļai. Areāla rietumu robeža iezīmējas Austrijā un Slovākijā, taču daži pāri var ligzdot arī Vācijā un Polijā. Eiropas lielākā populācija apdzīvo Ungāriju, kur ligzdo 130-150 pāri (BirdLife International 2007). Daļa Ungārijas un tai tuvāko valstu ligzdotāji paliek ziemot netālu no ligzdošanas vietām turpat Eiropā, taču vairums Eiropas putnu pārvietojas ziemot Tuvajos Austrumos un Ziemeļāfrikā. Divas pasugas ar pakāpenisku pazīmju pāreju: Falco cherrug cherrug - Eiropa, Tuvie Austrumi, Kazahija, Krievijas dienvidi līdz Altajam, kā arī areāla daļa Mongolijā un Ķīnā; F.c.milvipes - Centrālāzijas dienvidu daļa (Forsman 1999).

 
Novērošanas vietas

Stepes piekūns Falco cherrug

Ubsunurskas ieplaka, Tivas republika, Krievija, 7-Jūn-2010, pieaugušais putns (M). © Игорь Карякин.

Latvijā viens ieceļošanas gadījums - 2010. gada maijā putns ar satelītraidītāju šķērsoja Austrumlatviju virzienā uz ziemeļiem un pēc tam atgriezās no Igaunijas ceļā uz dienvidiem (skat. karti zemāk). Raidītājs putnam uzlikts 2009. gada 2. jūnijā Ungārijā stepes piekūna aizsardzības programmas ietvaros (Conservation of Saker in the Carpatian). Pēc projekta pārstāvja teiktā e-pastā Latvijas Ornitoloģijas biedrībai, šis stepes piekūns vārdā "Gyula" ir no ziemeļaustrumu Ungārijas un ir 100% dabas putns: "Gyula is from NE Hungary and he is a 100% pure wild Saker".

Garums: 43-60 cm, spārnu izpletums: 97-135 cm (Forsman 1999).

Ieceļošanas gadījumi

Saīsinājumi

1. Austrumlatvija, 2010, 14-15-Mai un 17-Mai, 1 nepieaudzis putns (2g T) šķērsoja teritoriju.

Internets

BirdLife International Species factsheet: Falco cherrug. Retrieved from http://www.birdlife.org on Conservation of Saker (Falco cherrug) in the Carpathian Basin (LIFE06 NAT/HU/000096) - http://www.sakerlife.mme.hu/en/content/show. Forsman D. 1999. The Raptors of Europe and the Middle East: A Handbook of Field Identification. London. Helm.

2010. gada maijā ieceļojušā putna trase pēc satelītraidītāja datiem (Saker Conservation LIFE Programme, BirdLife Hungary).
bkm

Stepes piekūns Falco cherrug. Ubsunurskas ieplaka, Tivas republika, Krievija, 7-Jūn-2010, pieaugušais putns (M). © Игорь Карякин.
bkm

Stepes piekūns Falco cherrug. Ubsunurskas ieplaka, Tivas republika, Krievija, 7-Jūn-2010, pieaugušais putns (M). © Игорь Карякин.
bkm

Stepes piekūns Falco cherrug. Tuvas ieplaka, Tivas republika, Krievija, 28-Jūn-2008, jaunais putns (1g). © Игорь Карякин.

Labots 09 May 2018