Ievads - satura skaidrojumi

Ievadlappuse // Front page in Latvian

Sibīrijas dienvidu daļa no Irtišas un Obas augšteces līdz Jakutijai, Ohotskas jūrai un Usūrijai. Uz dienvidiem Kazahstānas austrumos, Mongolijā un plašā Ķīnas daļā tās ziemeļos un austrumos. Vairums ziemo Āzijas dienvidos, tomēr ne reti arī SW Āzijā vai pat vēl tālāk uz rietumiem. Rudeņos nelielā skaitā regulāri ieceļo arī Eiropā. Piecas pasugas: A.r.richardi - no SW Sibīrijas un NE Kazahijas līdz Baikālam; A.r.dauricus - Aizbaikālā un Jakutijā līdz Ohotskas jūrai un uz S līdz N Mongolijai, Mandžūrijai un NE Ķīnai; A.r.centralasiae - E Kazahstāna, Mongolija (atskaitot tās N daļu), N Ķīna; A.r.ussuriensis - Amūras lejtece, Usūrija un E Ķīna uz S līdz Jandzi upei, iespējams arī Korejā; A.r.sinensis - SE Ķīna uz S no Jandzi upes (Alström, Mild 2003; Tyler 2004).

Lielā čipste Anthus richardi

Sauciens. Udon Thani, Kumphawapi, Taizeme, 17-Feb-2017. © Agris Celmiņš (6).

XENO-CANTO ierakstu krājums

Latvijā viens atzīts novērojums (Celmiņš et al. 1993). Ticams tomēr, ka ieceļo regulāri. Salīdzinoši Somijā rudens migrācijā novēro desmitiem katru gadu (Tarsiger.com). Latvijas lielā atpalicība skaidrojama ar ievērojami mazāku novērotāju skaitu, pieredzes trūkumu un prasībām drošai lielās čipstes pierādīšanai. Bez viena minētā novērojuma ir vēl trīs ziņojumi, kas nekvalificējas uzskatījumam pierādījumu kvalitātes dēļ. Nav iegūti attēli, nav balss ieraksta, pēc apraksta nevar izslēgt līdzīgās čipstes. Arī pirmajam novērojumam nav foto un balss ieraksta, bet ir detalizēts notikuma un pazīmju apraksts - čipste tika izcelta trīs reizes, skaidrota atšķiršana no stepes čipstes A.campestris un Godļevska čipstes A.godlewskii.

Garums: 18 cm (Alström, Mild 2003).

Novērojumi

Saīsinājumi

1. Daugavgrīva, Rp, 1990, 8-Sep, 1. M.Tjernberg, L.Risberg. ®

Literatūra

Alström P., Mild K. 2003. Pipits and Wagtails. Princeton. BirdLife International. 2018. Species factsheet: Anthus richardi. Retrieved from http://www.birdlife.org on 19th May 2018. Celmiņš A., Baumanis J., Mednis A. 1993. List of Latvian Bird Species 1993. Riga. Tyler S. 2018. Richard's Pipit Anthus richardi. In: del Hoyo J., Elliott A., Sargatal J., Christie D.A. & de Juana E. (eds.). Handbook of the Birds of the World Alive. Lynx Edicions, Barcelona. Retrieved from https://www.hbw.com/node/57768 on 19th May 2018.

Labots 19 May 2018