Birds of the World

Satura skaidrojumi

Ievadlappuse // Front page in Latvian

Sibīrijas dienvidu daļa no Irtišas un Obas augšteces līdz Jakutijai, Ohotskas jūrai un Usūrijai. Uz dienvidiem Kazahstānas austrumos, Mongolijā un plašā Ķīnas daļā tās ziemeļos un austrumos. Vairums ziemo Āzijas dienvidos, tomēr ne reti arī SW Āzijā vai pat vēl tālāk uz rietumiem. Rudeņos nelielā skaitā regulāri ieceļo arī Eiropā. Piecas pasugas: A.r.richardi - no SW Sibīrijas un NE Kazahstānas līdz Baikālam; A.r.dauricus - Aizbaikālā un Jakutijā līdz Ohotskas jūrai un uz S līdz N Mongolijai, Mandžūrijai un NE Ķīnai; A.r.centralasiae - E Kazahstāna, Mongolija (atskaitot tās N daļu), N Ķīna; A.r.ussuriensis - Amūras lejtece, Usūrija un E Ķīna uz S līdz Jandzi upei, iespējams arī Korejā; A.r.sinensis - SE Ķīna uz S no Jandzi upes (Alström, Mild 2003; Tyler 2020).

Lielā čipste* Anthus richardi

xeno-canto krājums

Detalizētāka informācija XC saitēs
Vienmēr labāk ar austiņām

Latvijā viens atzīts novērojums (Celmiņš et al. 1993). Ticams tomēr, ka ieceļo regulāri. Salīdzinoši Somijā rudens migrācijā novēro desmitiem katru gadu (Tarsiger.com uzskaitījums līdz 2013. gada septembrim). Latvijas "atpalicība" skaidrojama ar ievērojami mazāku novērotāju skaitu, pieredzes trūkumu un prasībām drošai lielās čipstes pierādīšanai. Bez viena minētā novērojuma ir trīs citi ziņojumi, kas nekvalificējas uzskatījumam pierādījumu kvalitātes dēļ. Nav iegūti attēli, nav balss ieraksta, pēc apraksta nevar izslēgt līdzīgās čipstes. Arī pirmajam novērojumam nav foto un balss ieraksta, bet ir detalizēts notikuma un pazīmju apraksts - čipste tika izcelta trīs reizes, skaidrota atšķiršana no stepes čipstes A.campestris un Godļevska čipstes A.godlewskii.

Garums: 18 cm (Alström, Mild 2003).

*) Cits piemērots latviskais nosaukums varētu būt rugāju čipste. Rudens sākums - ticamākais ieceļošanas laiks. Piem., Somijā no 244 novērojumiem (līdz 1993. gadam)

augustā - 8, septembrī - 148, oktobrī - 74, citos mēnešos - 14 novērojumi (Somijas OFK dati internetā).

Novērojumi

Saīsinājumi

1. Daugavgrīva, Rp, 1990, 8-Sep, 1. M.Tjernberg, L.Risberg. ®

Literatūra

Alström P., Mild K. 2003. Pipits and Wagtails. Princeton. Celmiņš A., Baumanis J., Mednis A. 1993. List of Latvian Bird Species 1993. Riga. Somijas Ornitofaunistikas komisijas kopsavilkums - RK:n käsittelemät hyväksytyt havainnot vuoteen 2017 asti - https://www.birdlife.fi/havainnot/harvinaisuudet/rk/. Tyler S. 2020. Richard's Pipit Anthus richardi, version 1.0. In Birds of the World (J.del Hoyo, A.Elliott, J.Sargatal, D.A.Christie, and E.de Juana, Editors). Cornell Lab of Ornithology, Ithaca, NY, USA. https://doi.org/10.2173/bow.ricpip1.01. Accessed 8 May 2020.